MENU

Adwokat w roli głównej w kinie Muranów 17-19 października

12 gn luPlany na nadchodzący weekend? Jeszcze żadnych? Proponujemy wybrać się do kina!

W najbliższy weekend (17-19 października) w warszawskim kinie Muranów odbędzie się trzeci już Przegląd Kina Prawniczego pod hasłem „Adwokat w roli głównej“. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć m.in. takie dzieła jak „Dwunastu gniewnych ludzi“, „Anatomię morderstwa“, czy „Krótki film o zabijaniu“. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Czy wydarzenie to przybliży widzom realia pracy adwokata, jak wskazuje pomysłodawczyni przeglądu, Mecenas Anisa Gnacikowska (adwokat i członek Naczelnej Rady Adwokackiej)? Na pewno tak, zarówno, jeżeli chodzi o polską perspektywę, jak specyfikę systemu common law.

W tym roku organizatorzy Przeglądu zapraszają m.in. na kultowy film „Dwunastu gniewnych ludzi“ (1957 r.), będący historią dwunastu przysięgłych mających wydać wyrok w procesie o morderstwo w reżyserii Sidneya Lumeta, „Krótki film o zabijaniu“ (1987 r.) w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (twórcy słynnego cyklu „Dekalog“ oraz „Trzech Kolorów”), film z 2010 r. oparty na faktach pt. „Lincz“ Krzysztofa Łukaszewicza, a także jeden z ważniejszych filmów o tematyce prawniczej – „Anatomię morderstwa“ (1959 r.) w reżyserii Otto Premingera. Po raz pierwszy na ekranie kina w Polsce pokazana zostanie „Druga prawda“ Barbeta Schroedera w tłumaczeniu stworzonym specjalnie na potrzeby Przeglądu. Film (1990 r.) opowiada historię mężczyzny (Jeremy Irons), który trafia do więzienia za usiłowanie zabójstwa żony, ale nie przyznaje się do winy, w roli jego adwokata występuje z Glenn Close.

Pełen program tegorocznej edycji przeglądu:

17 października, piątek

20.30 “Żebro Adama”, reż. George Cukor (pokaz zamknięty)

18 października, sobota

12.00: „Druga prawda”, reż. Barbet Shroeder

14.15: „Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski

16.00: „Prawnik z Lincolna”, reż. Brad Furman

19 października, niedziela

12.00: „12 gniewnych ludzi”, reż. Sidney Lumet

13.45: „Lincz”, reż. Krzysztof Łukaszewicz

15.30: „Anatomia morderstwa”, reż. Otto Preminger

Taka inicjatywa ma na celu podniesienie świadomości prawnej i pokazanie niełatwego wcale zawodu adwokata, a jednocześnie otwarcie drzwi do bardzo interesującego kina.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Kina Muranów od poniedziałku 13 października. Spieszcie się!

Kino Muranów

ul. Gen. Andersa 5

00-147, Warszawa

www.muranow.gutekfilm.pl