MENU

Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym?

u-s-supreme-court-hallway-1224332Z przyjemnością informujemy, iż w internetowym wydaniu dziennika gazetaprawna.pl w dniu 18 grudnia 2015 roku ukazał się artykuł „ Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym?” autorstwa jednego ze współpracowników Kancelarii Z&P – mecenasa Marcina Milewskiego. W swych rozważaniach koncentruje się on na kwestiach dotąd nieomawianych w bogatej publicystyce ostatnich dni, która to na każdym kroku nawiązuje do tętniącego sporu, jaki mamy okazję obserwować od kilku tygodni.

Pierwszym tematem podjętym w artykule jest może niepowiązany na pierwszy rzut oka bezpośrednio z Trybunałem Konstytucyjnym, jednak bądź co bądź ważny – temat wyborów parlamentarnych, a dokładniej kwestia ich ważności. Na chwilę obecną bowiem nie zostały rozpatrzone wszystkie protesty wyborcze, a Sąd Najwyższy nie stwierdził jeszcze ważności tegorocznych wyborów parlamentarnych, co powinno nastąpić w formie uchwały najpóźniej 90 dnia po dniu wyborów, co w tym wypadku wyznacza termin ostateczny na dzień 23 stycznia 2016 r.

Artykuł ponadto przedstawia syntetycznie możliwości kwestionowania wyroków wydanych w błędnym składzie przez sądy powszechne oraz brak takiej możliwości w przypadku Trybunału Konstytucyjnego.

Poza tym poruszona jest w artykule kwestia możliwości powstania przed sądem powszechnym i w konsekwencji także przed Sądem Najwyższym sporu pomiędzy osobą wybraną na sędziego Trybunału Konstytucyjnego a Skarbem Państwa w przedmiocie prawa takiej osoby do wynagrodzenia sędziego TK.

W tekście zakwestionowana jest ponadto konstytucyjność propozycji, aby TK orzekał co do zasady w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 sędziów większością 2/3 głosów.

W celu pełnego zgłębienia omawianej problematyki zachęcamy do lektury artykułu na stronie:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/913912,co-dalej-z-trybunalem-konstytucyjnym.html