MENU

Dziś Europejski Dzień Prawnika

businessman and woman in a modern photo studioPo raz pierwszy w Polsce, w tym roku organizowany jest Europejski Dzień Prawnika. Inicjatywa wyszła z UE, a mianowicie ustanowiła go Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) i jest on organizowany we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Celem całego przedsięwzięcia jest oczywiście promowanie idei państwa prawa i wartości wymiaru sprawiedliwości, a także przedstawienie zawodu prawnik. Tematem przewodnim Europejskiego Dnia Prawnika jest w całej Europie retencja danych telekomunikacyjnych.

Retencja danych to nałożony na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek rejestrowania danych o połączeniach wykonywanych w ramach sieci komórkowej i Internetu, czyli m.in. billingów, czy danych osobowych abonentów. Organy ścigania mogą sięgać po te dane w celu zwalczania przestępczości. Inspiracją dla tematu Dnia Prawnika są ubiegłoroczne wydarzenia związane z aferą Edwarda Snowdena.

Nasze krajowe organy: Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych w ramach obchodów organizują szereg wykładów i zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych, które przeprowadzą adwokaci i radcowie prawni. Prawnicy postarają się przybliżyć specyfikę wykonywania zawodu, a również praktyczne zagadnienia dotyczące sposobów ochrony praw uczniów, w tym kwestii m.in. ochrony danych osobowych i wizerunku w Internecie.

Ponadto w dniu dzisiejszym w Sali Kolumnowej Sejmu Konferencja odbędzie się konferencja o retencji danych, w której udział wezmą sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcowie prawni.

Tego samego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Praw Człowieka.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja Dziennik Gazeta Prawna.