MENU

Już za tydzień światowy dzień książki i praw autorskich! Czyli czytać czy nie czytać, oto jest pytanie?

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim i wypada 23 kwietnia.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W tym roku gospodarzem dnia są Stany Zjednoczone, a autorką motta „Bookjoy Around the World…” jest Pat Mora.

Z tej okazji Polska Izba Książki organizuje konferencję prasową inaugurującą ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, która odbędzie się 19 kwietnia (piątek) o godz. 11:00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66, Warszawa). Poruszony zostanie temat czytelnictwa oraz wpływu piractwa na jego stan, czyli czy czytamy, ile czytamy, co czytamy i kto, dlaczego i z jakim skutkiem uprawia piractwo. Zaprezentowane zostaną także inicjatywy środowisk bibliotekarzy, księgarzy, wydawców oraz niezależne akcje promujące czytelnictwo.

Źródło: www.swiatowydzienksiazki.pl
Polecamy odwiedzić polską facebook’ową stronę Światowego Dnia Książki:

https://www.facebook.com/Swiatowy.Dzien.Ksiazki

oraz obejrzeć oficjalny spot dotyczący (nie) czytania w wykonaniu znanych polskich gwiazd:

http://www.kulturalna.warszawa.pl/film,1,47228.html?locale=pl_PL

Ostrzegamy, jest bardzo (nie)fajny!