Kolejne obostrzenia związane z koronawirusem – za złamanie zakazów ma grozić kara grzywny od 5 do 30 tys. zł
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej w dniu 31 marca 2020 r. poinformowali o kolejnych obostrzeniach związanych z koronawirusem.
W świetle powyższego, od 1 kwietnia 2020 r. będą obowiązywały poniższe restrykcje.
- Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie, tj.:
- sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
- targowisko i bazar – 3 klientów na 1 punkt handlowy,
- placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe.
- Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych – w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
- Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie – osoby, które od 1 kwietnia 2020 r. zostaną poddane kwarantannie, będą całkowicie odizolowane również od rodziny. Jeżeli jednak osoba, która została skierowana na kwarantannę będzie ją odbywała w domu, w którym zamieszkują inne osoby, również te osoby będą objęte obowiązkową kwarantanną. Zasady będą więc obowiązywały także osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę.
- Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu, jak również zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
- Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły więc wyjść z domu bez opieki.
- W mocy pozostają również ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością,
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności,
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
- Pamiętać również należy o zachowaniu odległości 2 metrów od drugiej osoby, co dotyczyć będzie także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki, a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
- W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
- Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Wprowadzony został do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Dodatkowo pojawił się zakaz korzystania z rowerów miejskich.
Od 2 kwietnia 2020 r. będą obowiązywały natomiast poniższe restrykcje.
- Wszyscy klienci sklepów będą musieli robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, które będą zobowiązani założyć przed wejściem do sklepu. Jak podkreślił minister zdrowia, sklepy będą miały obowiązek stosowania rękawiczek, ale lepiej jeżeli każdy klient będzie miał ze sobą swoje rękawiczki.
- Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostaną zamknięte. Będą one mogły funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny, lub osoby, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.
- Limit pasażerów również w transporcie prywatnym, na zasadach obowiązujących w zbiorowym transporcie publicznym. Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.
- Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom, tj.:
- stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
- pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Spełnianie powyższych obowiązków przez pracodawców ma być kontrolowane przez Państwową Inspekcje Pracy. Niezastosowanie przez pracodawcę powyższych środków może skończyć się karą pieniężną.
Przestrzeganie wprowadzonych obowiązków będzie egzekwowane przez policję. Premier informuje również, iż na chwile obecną nie zostają wprowadzone ograniczenia dotyczące spotkań rodzinnych podczas zbliżających się świąt, w tej chwili są to więc tylko rekomendacje. Rząd w obecnej sytuacji wyklucza także wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych.
Premier apeluje jednocześnie o zachowanie rozsądku oraz przestrzeganie obowiązków. Minister zdrowia podkreśla, aby wychodzić z domu tylko jeżeli bezwzględnie musimy. Ma to być ewentualnie czas na przewietrzenie się, a nie na poprawianie wydolności fizycznej.
Powyższe obowiązki mogą zostać doprecyzowane po udostępnieniu rozporządzenia w kwestii dodatkowych ograniczeń.